تبلیغات
فناوری اطلاعات :: فناوری جهانی

فناوری اطلاعات :: فناوری جهانی

ADS
نویسنده : راه فردا سه شنبه 27 مهر 1389, 12:11 ب.ظ
بازار مصرف گوشی تلفن همراه در ایران با قریب به 54 میلیون کاربر تلفن همراه و نیاز سالانه به 12 میلیون گوشی، به بازاری استراتژیک برای تولیدکنندگان تلفن همراه تبدیل شده است.
این موضوعی است که در سخنان مدیران منطقه ای بسیاری از تولیدکنندگان گوشی مشهود بوده و به صراحت نیز اعلام می‌کنند که به هیچوجه امکان چشم‌پوشی از این بازار را ندارند.

نبرد غول‌های گوشی بر سر بازار ایران


درواقع در اختیار داشتن حتی بخشی از بازار کاربران تلفن همراه در ایران به تنهایی برابر با در اختیار داشتن کل بازار چند کشور منطقه است. از این رو تغییرات جدیدی در بازار موبایل ایران در حال وقوع است. تغییراتی که خبر از جابجایی سهم برخی از تولیدکنندگان در این بازار می‌دهد.

در حال حاضر تنها تولیدکننده داخلی گوشی ایران تبلیغات قابل ملاحظه‌ای برای کسب سهمی از بازار وطنی به کار بسته است. شاید در نگاه اول به نظر رسد که این تولیدکننده با ضعف شدید در تنوع مدل مواجه است، اما واقعیت آن است که تولیدکننده داخلی با شناخت دقیق از نیاز و علاقه مندی‌های مصرف کنندگان ایرانی توانسته توجه بخشی از خریداران را به خود جلب کند.

آلکاتل پس از حدود 13 سال دوباره به ایران بازگشته تا این شرکت گوشی‌ساز فرانسوی جان تازه‌ای بگیرد. عرضه نزدیک به 20 مدل از گوشی‌هایی که قیمت پایه آن 20 تا 80 هزارتومان است، خبر از هدف‌گیری بازار مصرف کنندگان کم درآمد و میانی ایران دارد. بنا بر بررسی‌های این شرکت، 80 درصد کاربران گوشی در ایران، مشتری گوشی‌های با قیمت پایین و متوسط هستند و آلکاتل قصد دارد ده درصد از این کاربران را تا سال آینده از آن خود کند.

نوکیا به عنوان بزرگترین و پرفروش ترین تولیدکننده گوشی در دنیا نیز اگرچه روزهای خوبی را به علت تغییرات جهانی مدیران خود سپری نمی‌کند، اما بازار ایران یکی از معدود بازارهایی بود که اندکی پس از جابجایی مدیران ارشد نوکیا به ایران نیز سرایت کرد.

نوکیا هفته گذشته در حالی مدیرکل و مدیر بخش فروش و بازیابی ایران را تغییر داد که شنیده‌ها حکایت از کاهش سهم این غول گوشی‌ساز در ایران دارد. آیفون هم بدون نیاز به شبکه رسمی و به سبک خاص آمریکایی‌ها توانسته با سروصدای زیادی به بازار ایران راه یابد.

اینگونه است که اندکی بعد از معرفی جدیدترین مدل این گوشی در آمریکا و قبل از عرضه رسمی به دنیا، می‌توان در ویترین فروشگاه‌هایی ایرانی نیز آنها را یافت. اچ تی سی نیز سهم خود را از بازار ایران یافته و به نظر می‌رسد از همین سهم به دست آمده راضیست.

دو گوشی‌ساز و دو رقیب قدیمی ال‌جی و سامسونگ نیز نوسان‌های همیشگی خود را داشته و البته سهم کمی از بازار ایران ندارند. اگرچه بحث تحریم ایران و ورود کره جنوبی به این مقوله می‌تواند بر وضعیت این دو شرکت تاثیر قابل ملاحظه‌ای داشته و در صورت وضع محدودیت‌هایی از سوی ایران، سهم و بازار خود در ایران را از دست بدهند.

به مجموعه این شرکت‌ها باید انبوهی از گوشی‌های چینی با مارک‌های مختلف را نیز اضافه کرد که هر قدر هم به کیفیت، امکانات، گارانتی و خدمات پشتیبانی آنها اشکالاتی وارد باشد به هر حال به پشتوانه قیمت پایین و علاقه برخی از ایرانی‌ها سهم خود را از این بازار مهم و تعیین کننده دارند.
منبع: ایتنادسته بندی : جدید ترین خبرهای دنیای فناوری , موبایل ,موضوعات

صفحات

نویسندگان

» راه فردا (226)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :