تبلیغات
فناوری اطلاعات :: فناوری جهانی

فناوری اطلاعات :: فناوری جهانی

ADS
نویسنده : راه فردا چهارشنبه 14 مهر 1389, 12:52 ق.ظ


PageRank یكی از روشهائی است كه Google‌ از آن برای تعیین ارتباط یك صفحه با موضوع و اهمیت آن استفاده می كند. PageRank تنها یكی از مقوله هائی است كه مربوط به لیست شدن سایتها در گوگل می باشند.

PageRank هر صفحه در نوار ابزار ( Toolbar ) گوگل نمایش داده میشود. اگر بخواهید میتوانید آنرا از آدرس http://toolbar.google.com دریافت نمائید. PageRank عددی بین 0 و 10 است و به نظر میرسد كه از یك مقیاس لگاریتمی پیروی می نماید


Toolbar PageRank
(log base 10)

Real PageRank

0

0 - 10

1

100 - 1,000

2

1,000 - 10,000

3

10,000 - 100,000

4

and so on...

جزئیات دقیق این مقیاس مشخص نیست ، چرا كه PageRank صفحات هر ماه و در زمانی كه گوگل رتبه بندی خود را انجام میدهد عوض میشود . اگر فرض كنیم كه مقیاس به صورت لگاریتمی است ، پس گوگل می تواند به بالاترین PageRank عدد 10 را نسبت دهد و بقیه را نسبت به آن رتبه بندی نماید. همچنین خود نوار ابزار گوگل بعضی مواقع PageRank را حدس میزند به خاطر اینكه به صفحاتی كه تازه Upload شده اند نیز PageRank تعلق میگیرد.
اینطور به نظر میرسد كه نوار ابزار به URL نگاه میكند و از روی آن صفحه مادر ( اشاره كننده ) را تشخیص میدهد و اگر صفحه مادر دارای PageRank باشد ، نوار ابزار عدد 1 را از آن كم میكند و به به صفحه مذكور PageRank نسبت میدهد. و اگر از این راه نتواند PageRank را حدس بزند آنگاه عبارت PageRank بروی نوار ابزار خاكستری میشود و عبارت No PageRank Information available پس از قرار گرفتن موس بروی آن نمایش داده میشود.

PageRank چیست؟

به طور مختصر میتوان گفت كه : PageRank یك "رای" به اهمیت یك صفحه خاص است كه توسط تمامی صفحات دیگر وب به آن اختصاص داده می شود. هر link به صفحه یك رای مثبت به PageRank آن می باشد و اگر لینكی وجود نداشته باشد رای ممتنع میگردد (دقت كنید كه رای منفی نمی شود).
خود گوگل PageRank را به شرح زیر تعریف می نماید.

"فرض كنیم كه صفحه A دارای صفحات T1 تا Tn است كه به آن اشاره می كنند. d هم یك فاكتور كند كننده ( damping factor ) است كه مقداری بین 0 تا 1 دارد. معمولا برای d مقداری معادل 0.85 انتخاب میشود. همچنین C(A) تعداد لینكهائی كه این صفحه به صفحات دیگر داده است. در این صورت PageRank صفحه A مساوی است با :

PR(A) = (1-d) + d(PR(T1)/C(T1)+...+PR(Tn)/C(Tn))

باید توجه داشت كه PageRank به صورت یك احتمال پراكندگی ( probability distribution) بوجود می آید و از یك الگوریتم تكرار شونده استفاده میكند."

اجازه دهید كه نحوه عملكرد این فرمول را با تقسیم وظایف اجزای آن توضیح دهیم :

  1. PR(Tn) : هر صفحه PageRank خود را دارد. كه PR(T1) برای صفحه اول سایت است و PR(Tn) برای nامین صفحه ای كه در سایت به آن می رسیم.
  2. C(Tn) : هر صفحه رای خود را به صورت مساوی بین صفحاتی كه به آنها لینك داده است تقسیم میكند.

دسته بندی : آموزش های اینترنتی , مقالات به روز فناوری ,
برچسب ها : PageRank گوگل چگونه محاسبه می شود , PageRank گوگل , PageRank ,موضوعات

صفحات

نویسندگان

» راه فردا (226)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :