تبلیغات
فناوری اطلاعات :: فناوری جهانی

فناوری اطلاعات :: فناوری جهانی

ADS
نویسنده : راه فردا دوشنبه 15 شهریور 1389, 12:05 ب.ظ

Cloud Computingعبارت Cloud Computing به معنی توسعه و به‌کارگیری فناوری‌ کامپیوتر (Computing) بر مبنای اینترنت (Cloud) است. این عبارت شیوه‌ای از محاسبات کامپیوتری در فضایی است که قابلیت‌های مرتبط با فناوری اطلاعات به عنوان سرویس یا خدمات برای کاربر عرضه می‌شود و به او امکان می‌دهد به سرویس‌های مبتنی بر فناوری در اینترنت (Cloud) دسترسی داشته باشد؛ بدون آنکه اطلاعات تخصصی در مورد این فناوری‌ها داشته باشد و یا بخواهد کنترل زیرساخت‌های فناوری که از آن‌ها پشتیبانی می‌کند را در دست بگیرد.


 

 این عبارت در اصل یک مفهوم کلی است که برای یکپارچه کردن فناوری‌های نوینی مثل نرم‌افزار به عنوان سرویس، وب 2 و دیگر ترفند‌های جدیدی که به تازگی عرضه شده‌اند، به کار می‌رود تا با موضوعات معمول و روزمره بتوان به کلیه نیازهای کاربران در فضای اینترنت پاسخ گفت. برای مثال، سرویس Google Apps ابزارهای عمومی تجاری را به صورت آنلاین عرضه می‌کند تا کاربران بتوانند در حالتی که اطلاعات و نرم‌افزارهای آن‌ها روی سرور موجود است، از طریق یک مرورگر اینترنتی به آن‌ها دسترسی داشته باشند. عبارت Cloud Computing معمولا با واژه‌هایی مثل :
Grid Computing كه حالتی است از عملیات کامپیوتری توزیع شده که در آن مجموعه‌ای از کامپیوترهای مرتبط به یكدیگر در یك شبكه كار یك ابرکامپیوتر مجازی را برای انجام کارهای عظیم بر عهده می‌گیرند،
Utility Computing كه مجموعه‌ای است از منابع کامپیوتری، نظیر خدمات محاسبات و ذخیره‌سازی اطلاعات به عنوان یک سرویس قابل اندازه‌گیری، همانند آنچه در خدمات عمومی مثل آب و برق دریافت می‌شود
و بالاخره Autonomic Computing یا سیستم‌های کامپیوتری خودگردان،
اشتباه گرفته می‌شود.
در واقع باید توجه داشت که بسیاری از توسعه و به‌کارگیری فناوری‌‌های اینترنتی کنونی که با شبکه‌ها (Grid) راه‌اندازی می‌شوند، مشخصه‌های خودگردانی را دارند و مانند ابزارهای سودمند و کاربردی عمومی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند، اما باید توجه داشت که Cloud Computing یک گام جلوتر از ابزارهای کاربردی شبکه‌ای است. در حال حاضر برخی از معماری‌های موفق اینترنتی زیرساخت‌های مرکزی و سیستم‌های شبکه‌ای ندارند و یا از سیستم‌های شبکه‌ای Peer to Peer نظیر BitTorrentand Skype و Volunteer Computing استفاده نمی‌کنند.


بخش اعظم زیرساخت‌های کنونی توسعه و به‌کارگیری فناوری‌های کامپیوتری مبتنی بر اینترنت که در حال حاضر موجود هستند، شامل سرویس‌های قابل اطمینانی می‌شوند که از طریق نسل آتی مراکز داده (Data center) بر مبنای فناوری‌های مجازی‌سازی محاسبات و ذخیره‌سازی اطلاعات ساخته شده است، در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. این سرویس‌ها با استفاده از اینترنت به عنوان تنها راه موجود، در سراسر دنیا قابل دسترس هستند و به کلیه نیازهای کامپیوتری کاربران پاسخ می‌دهند. سرویس‌های تجاری و بازرگانی در چنین نظامی باید از كیفیت مطلوب برخوردار باشند. در این میان باید توجه داشت که استانداردهای باز و نرم‌افزارهای متن‌باز به عنوان یک نقطه بحرانی و مشکل‌ساز برای توسعه Cloud Computing محسوب می‌شوند.


با توجه به اینکه کاربران هیچ مالکیتی بر زیرساخت‌های این فناوری‌ها ندارد، آن‌ها تنها می‌توانند به این سرویس‌ها دسترسی داشته باشند و یا این زیرساخت‌ها را اجاره کنند. آن‌ها می‌توانند بر هزینه‌های قابل‌ملاحظه خود فائق آیند و از منابع موجود به عنوان سرویس استفاده کنند و در عوض، هزینه آنچه را که در این زمینه استفاده کرده‌اند پرداخت کنند. از نظر محاسبه هزینه، بسیاری از سرویس‌های مبتنی بر Cloud Computing با مدل‌های ارائعه خدمات عمومی مثل برق، آب و تلفن، مشابهت دارد اما برخی دیگر از سرویس‌های مبتنی بر Cloud Computing به گونه‌ای هستند که کاربر باید در آن مشترک شود و به این صورت از خدمات آن استفاده کند. با به‌اشتراک‌گذاری فناوری‌های کامپیوتری "غیر ملموس و میرا" بین مشتركین اینترنتی، میزان استفاده از این ابزارها افزایش می‌یابد و سرورها بی‌استفاده نمی‌مانند و با افزایش سرعت در توسعه نرم‌افزارها، هزینه این کار تا اندازه زیادی کاهش می‌یابد. یکی از تاثیرات این رهیافت افزایش قابل‌ملاحظه ظرفیت‌های کامپیوتر است و کاربران مجبور به ارتقای کامپیوتر خود نیستند. این به‌اشتراک‌گذاری با گسترش خطوط پهن‌باند پرسرعت اتفاق می‌افتد که به کاربران امکان می‌دهد در یک زمان پاسخ زیرساخت‌های متمرکز کامپیوتری که در فضای دیگر قرار گرفته‌اند را دریافت کنند.
انقلاب Cloud Computing به وسیله شرکت‌هایی نظیر گوگل، Amazon، Salesforce و یاهو به همراه شرکت‌های قدیمی‌تری نظیر Hewlett Packard، IBM، Intel و مایکروسافت دنبال می‌شود و از سوی شرکت‌های بزرگی مثل General Electric، D&B، L'Oréal، Procter & Gamble و Valeo پذیرفته شده است.
.


دسته بندی : آموزش های اینترنتی , مقالات به روز فناوری ,
برچسب ها : Cloud Computing چیست؟ , Cloud Computing , مقالات به روز فناوری , فناوری اطلاعات ,موضوعات

صفحات

نویسندگان

» راه فردا (226)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :